Implantologie

Dentální implantologie znamená zavedení biokompatibilního materiálu na povrch kosti nebo do kosti v horní či dolní čelisti. Zubní implantáty umožňují po nasazení fixních nebo snímatelných zubních náhrad, obnovu funkce chrupu a vrací pacientům i původní vzhled.

Před zavedením implantátu provedeme s pacientem konzultaci, která zahrnuje odebrání anamnézy a léčebný plán. Poté jsou zhotoveny rentgenové snímky. Před výkonem podáváme co nejvíce informací o ošetření a o časovém plánu všech fází ošetření. Před zákrokem je aplikovaná lokální anestezie, tak že výkon je pro pacienta bezbolestný. Po provedení zákroku je pacient poučen o tom, jaká důležitá opatření léčebného režimu musí dodržovat. Strava by měla být jen ve formě kaše nebo v mixované konzistenci, ne příliš horká, spíše vlažná, protožehorké jídlo a nápoje by mohly způsobit krvácení z rány. Postupně je možné přecházet na normální stravu a doporučujeme spíše potravu kousat na druhé straně a příliš nezatěžovat stranu ústní dutiny, kam byl vložen implantát.

V den provedení zákroku není vhodné ústa vyplachovat žádnou tekutinou, ani vodou, druhý den po zákroku začíná pacient s šetrným čištěním zubů kartáčkem s velmi jemnými štětinami. Doporučujeme zubní kartáček, který je přímo určený pro péči po chirurgických výkonech. Obvykle za jeden týden zveme pacienty na kontrolu.

Zubní implantát je umělá náhražka, která se zavádí do čelisti a která se používá jako pilíř k náhradě ztraceného zubu. Implantáty nejsou vhodné pro děti do 16 let,  pro těžce nemocné pacienty a tam kde nejsou dostatečně kvalitní kosti. Titan, ze kterého je pilíř zhotovený, je bez problému přijímán lidským tělem, alergie se u něj nevyskytují a tento umělý kořen tak tvoří stabilní základ pro dlouhodobé upevnění zubní náhrady. Implantáty se dají použít jak při náhradě jednoho zubu, tak více nebo všech zubů.